P R O C E D U R A  P R Z Y P R O W A D Z A N I A  I  O D B I E R A N I A  D Z I E C I

 

O B O W I Ą Z U J Ą C A  W  P R Z E D S Z K O L U  M I E J S K I M  N R  3 5

 

W  S O S N O W C U

 

 

 

Postanowienia ogólne

 

1.      Procedura służy zapewnieniu dzieciom pełnego bezpieczeństwa w czasie przyprowadzania i odbierania z przedszkola oraz określenia odpowiedzialności Rodziców lub innych osób przez nich upoważnionych (zwanych dalej opiekunami), nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola.

 

Przyprowadzanie dzieci

 

1.      Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola odpowiadają rodzice / opiekunowie.

 

2.      Dzieci do przedszkola przyprowadzane są od godziny 6.00  przez rodziców /opiekunów.

 

3.      Rodzice/ opiekunowie rozbierają dziecko  w szatni.

 

4.      Rodzice/opiekunowie wprowadzają dziecko do sali zabaw (parter) i powierzają pod opiekę nauczycielce grupy, dzieci młodsze (piętro) powierzane są pracownikowi (pomoc nauczyciela, woźna)       pełniącemu dyżur , który zaprowadza dziecko do jego grupy pod opiekę nauczycielki.

 

5.      Odpowiedzialność nauczyciela rozpoczyna się z chwilą wprowadzenia dziecka do sali.

 

6.      Rodzice /opiekunowie, którzy zdecydują, że ich dziecko będzie samodzielnie wchodziło do sali, biorą na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka w czasie przechodzenia z szatni do sali.

 

7.      Nauczycielka odbierająca dziecko od rodzica/ opiekuna ma obowiązek zwrócenia uwagi czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych mogących stworzyć zagrożenie.

 

8.      Nauczycielka ma prawo odmówić przyjęcia do przedszkola dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę.

 

9.      Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.

 

10. Obowiązkiem rodzica jest przekazanie nauczycielkom aktualnych telefonów kontaktowych ( szczególnie numerów telefonów komórkowych).

 

Odbieranie dzieci

 

 

1.      Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców, bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione.

 

2.      Wydanie dziecka osobom innym, niż rodzice, może nastąpić tylko na podstawie pisemnego upoważnienia podpisanego przez oboje rodziców i złożone u nauczycielek w grupie w teczce:

 

  Upoważnienia do odbioru dziecka z przedszkola ” ( wzór upoważnienia stanowi załącznik do procedury).

 

3.      Pisemne upoważnienie jest załącznikiem do wniosku i składane jest na początku każdego roku szkolnego i obowiązuje przez cały rok szkolny.

 

4.      Dziecko nie będzie wydawane osobom niepełnoletnim.

 

5.      Odpowiedzialność nauczyciela oraz innych pracowników zatrudnionych w przedszkolu, kończy się z chwilą odebrania dziecka przez rodzica/ opiekuna.

 

6.      Rodzice, bądź osoby upoważnione przez nich, ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo odbieranego przez nich dziecka, od momentu jego odebrania z grupy przedszkolnej.

 

7.      Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

 

8.      Obowiązkiem nauczycieli lub osoby pełniącej dyżur w szatni jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu.

 

9.      Dzieci przebywające w salach zabaw na piętrze sprowadzane są po schodach do szatni przez osoby z personelu przedszkola wskazane przez dyrektora lub nauczycielkę grupy.

 

10.  Nauczycielka stanowczo odmawia wydania dziecka z przedszkola w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub przejawia  agresywne zachowanie i nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.

      W tym przypadku nauczyciel wzywa drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.

Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma obowiązek poinformować o zdarzeniu dyrektora placówki.

 

11. Dyrektor wydaje dyspozycje nauczycielce, mające na celu odizolowanie dziecka od rodzica/ opiekuna znajdującego się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

 

12.  W przypadku, gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/opiekuna w stanie nietrzeźwości powtórzy się, dyrektor powiadamia pisemnie policję, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział  rodzinny Sądu Rejonowego.

 

13. Rodzic / opiekun jest zobowiązany do bezpośredniego powiadomienia nauczycielki o zamiarze odbioru dziecka, w przypadku, gdy dzieci w godzinach odbioru przebywają w ogrodzie.

 

14.  Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki lub osoby pełniącej dyżur w szatni okazać go

 

15.  Rodzice/ opiekunowie po odebraniu dziecka są zobowiązani opuścić plac zabaw.

 

16.  W przypadku pozostania rodzica/opiekuna na placu przedszkolnym po odebraniu dziecka (np. rozmowa rodzica z nauczycielem), nauczyciel nie odpowiada za jego bezpieczeństwo.

 

17.  W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałej sytuacji.

 

18.  W przypadku gdy pod wskazanymi przez rodziców numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce.

 

19.  Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola odpowiedzialni są rodzice oraz nauczyciel.

 

20.  Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej, aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej osobie.

 

21.  Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbioru dzieci.

 

22.  Treść procedury zostaje udostępniona rodzicom na tablicy informacyjnej przedszkola w celu szczegółowego zapoznania się.

 

 

 

Procedura obowiązuje od dnia 25.02.2013r.